NÁUČNO-POZNÁVACIA EXKURZIA VYŠEHRADNÉ - NITRIANSKE PRAVNO

Dňa 13. 3. 2014 sa uskutočnila náučno-poznávacia exkurzia Vyšehradné - Nitrianske Pravno, cieľom ktorej bolo oboznámenie sa žiakov s tradičnou výrobou keramiky v regióne hornej Nitry. Žiaci z učebných odborov stavebná výroba, poľnohospodárska výroba a žiaci praktickej školy navštívili dom p. Rastislava Haronika z roku 1873 vo Vyšehradnom, ktorý je zapísaný v zozname národných kultúrnych pamiatok. Účastníci exkurzie mali možnosť vidieť ako sa na hornej Nitre žilo kedysi. Pôvodný interiér tvorila obývacia izba, ktorá bola zároveň aj spálňou a bola vykurovaná keramickou kachľovou pecou, vedľa nej bol výklenok, v ktorom večer horeli triesky z mäkkého dreva na osvetlenie miestnosti. V dome sa zachovala aj pôvodná čierna kuchyňa, kde sa jedlá pripravovali na otvorenom ohni. Žiaci sa oboznámili s tradičnou ľudovou výrobou keramiky a prehliadli si súčasný ateliér umelca. V Nitrianskom Pravne navštívili firmu Vekaterm, ktorá sa zaoberá výrobou keramických kachlí. Žiaci mali pri prehliadke prevádzky možnosť vidieť technologický postup výroby. Exkurziu ukončila prehliadka Námestia SNP v Nitrianskom Pravne, ktorá bola doplnená zaujímavým výkladom o histórii Nitrianskeho Pravna.

Zodpovedný ped.: Mgr. A. Haroníková