MEDZINÁRODNÝ DEŇ POVEDOMIA O FETÁLNOM ALKOHOLOVOM SYNDRÓME (ŠPZ)

9. septembra 2015 sa organizovali aktivity pripomínajúce škodlivé účinky alkoholu počas tehotenstva. Posolstvom je odkaz, aby sa ženy počas tehotenstva zdržali akéhokoľvek množstva alkoholu, aby im na to prostredie, v ktorom žijú, vytváralo podmienky a podporovalo ich v tomto odhodlaní.

Naša škola za pomoci pracovníkov RÚVZ Bojnice zorganizovala pri tejto príležitosti prednášku pre všetky dievčatá školy a informovala ich, že fetálny alkoholový syndróm (FAS) je súbor príznakov u novorodenca, ktoré vznikli počas tehotenstva následkom nadmerného pitia alkoholu u matky. Alkohol prechádza placentou a krvným obehom sa dostáva do plodu a ku všetkým orgánom.

Neľútostné štatistiky jasne dokazujú nárast počtu žien závislých od alkoholu. To má negatívny dopad na zdravie ženy, jej rodinu a deti. Preto zámerom bolo upozorniť na negatíva a vyzvať dievčatá k vyhýbaniu sa alkoholu.

Zodpovedný ped.: Ing. Kollárová