EDUKAČNÁ INTERAKTÍVNA VÝSTAVA ŠTÚROVSKÉ DOBRODRUŽSTVO

Dňa 9.11.2015 sa žíaci zapojili do aktivít na interaktívnej putovnej výstave predstavujúcu osobnosť Ľ. Štúra pri príležitosti 200. výročia jeho narodenia. Autorom výstavy bolo Regionálne kultúrne centrum v Prievidzi. Na stanovištiach s interaktívnymi panelmi a predmetmi sa žiaci oboznámili so životom a dielom Ľudovíta Štúra netradičným spôsobom. Textové panely doplnené vtipnými ilustráciami upozorňovali na zaujímavé momenty z Ľudovítovho súkromného i pracovného života.

Žiaci prechádzali jednotlivými stanovišťami:

Urob si rodostrom - oboznámenie s rodinou Ľ. Štúra,

Odfoť sa so Štúrom - maketa postavy Ľudovíta a Adely s výrezmi tváre (žiaci mali uhádnuť, komu patria postavy),

Objav v sebe Štúra - vizuálna premena na Štúra pred zrkadlom (vyskúšali si cylinder, či im pristanú fúzy a brada),

Je to vo hviezdach - model slnečnej sústavy (dozvedeli sa, že planétka 3393 je pomenovaná podľa Štúra),

Ako sa báseň hymnou stala - text a melódia našej hymny, žiaci mali zistiť súvislosť medzi ľudovou piesňou Kopala studienku a našou hymnou),

Keby ja bol orol vták... - slávna literálna príloha Slovenských národných novín, prečo si štúrovci zvolili orla za symbol,

Bankovníctvo po štúrovsky - žiaci hľadali na mape Slovenska mestá, v ktorých žili a pôsobili osobnosti zobrazené na vybraných bankovkách,

Oprav po Štúrovi diktát - žiaci opravovali na tabuli kriedou napísaný text v štúrovčine, vyskúšali si, či sa žiakom sedelo pohodlne v starých školských laviciach a vyskúšali napísať list brkom.

Na zopakovanie - úlohou bolo zoradiť pokreslené kamene (orol, Devín, Adela...) do poradia a porozprávať príbeh zo Štúrovho života.

Zodpovedný ped.: Mgr. Ondrejovičová