NÁUČNO-POZNÁVACIA EXKURZIA ZVOLEN - ZAJEŽOVÁ - HARMANECKÁ JASKYŇA

Žiaci 2.6.2016 v centre bývalej lazníckej obce Zaježová navštívili miestnu málotriedku. Vypočuli si od žiakov úvodné rozprávanie o tom, ako a prečo sa stala Zaježová tým, čím je, porozprávali o dávnejšej histórii Zaježovej a jej tradičnej kultúre, či o vývoji miestnej komunity. Formou prezentácie videli stavbu domov zo slamených balíkov, ale aj iných technológií prírodného staviteľstva.

Po prehliadke sa presunuli do areálu vzdelávacieho centra Zaježová. Popri ceste videli "slamené" domy a samonosnú stavbu zo slamených balíkov.

V environmentálnom centre si prezreli ukážky životného štýlu blízkeho prírode. Našli tu rôzne permakultúrne prvky, obnoviteľné zdroje energie, či v praxi použité prírodné stavebné materiály. Súčasťou centra je aj Slamienka - tradičný kamenný dom pokrytý strechou z ražnej slamy a omietnutý hlinou.

Po ukončení prehliadky obce Zaježová sme sa presunuli k prehliadke Harmaneckej jaskyne.

Žiaci mohli obdivovať celý sprístupnený okruh tohto chráneného prírodného výtvoru.

Zodpovední ped.: Ing. M. Kollárová, Bc. I. Jajcajová