NÁUČNO-ODBORNÁ EXKURZIA TURČIANSKE TEPLICE

Žiaci učebných odborov poľnohospodárska výroba a obchodná prevádzka sa 17. mája 2016 spolu so svojimi pedagógmi vybrali vlakom do Turčianskych Teplíc. Ich cieľom bola prehliadka atraktívnych lokalít mesta.

Najskôr žiaci obdivovali kúpeľný park v južnej časti mesta Turčianske Teplice. Nadväzuje na lesopark Bôr a rastie v ňom viac ako 2000 stromov. Zaujímavým stromom je dvestoročná lipa malolistá, ale rastie tu i ľaliovník tulipánokvetý, platany, metasekvoje, gledíčie a mnohé ďalšie cudzokrajné dreviny. Navštívili tiež záhradníctvo v areáli parku.

V parku si prezreli rôzne sochy vytvorené z okrasných drevín a videli nevšedné lavičky. Lavičky slávy sú projektom Zlatých kúpeľov a majú byť ocenením pre významné tanečné osobnosti. Tie si umelci aj sami pokrstili. Mário Radačovský dostal baletnú lavičku s dvoma baletkami, Jozef Bednárik plátenú režisérsku, Heda Melicherová zo SĽUK-u zasa folklórnu a ostatné - recesistické majú vyjadrovať pocity, pohodu či radosť (vysoká, či opitá lavička, krivá či ľudová, pohádaná, či obria). Aj legenda Michael Jackson či Patrick Swayze tu majú svoje lavičky.

Potom sa presunuli na prehliadku bryndziarne, oboznámili sa s výrobkami zo syra a ochutnali pravú ovčiu bryndzu. V liečebnom dome si prezreli ponuky stolovania a možnosti diétneho stravovania. Exkurziu ukončili priateľským posedením v pizzerii.

Zapísala: Ing. Mária Kollárová