ODBORNÁ EXKURZIA MALINOVÁ - CESTA ZA POZNANÍM MLIEKA

Svetový deň mlieka v školách je každoročne medzinárodnou udalosťou podporovanou a propagovanou od roku 2000 Organizáciou pre výživu a poľnohospodárstvo.

Žiaci učebných odborov poľnohospodárska výroba, obchodná prevádzka a cukrárska výroba si v rámci Svetového dňa mlieka pripomenuli 29.9.2016 jeho pôvod a chuť.

Deň za poznaním mlieka začali cestou na poľnohospodársku farmu v Malinovej, kde sídli závod spoločnosti VJARSPOL, s.r.o. Nitrianske Pravno. Spoločnosť je zameraná na produkciu mlieka, chov hovädzieho dobytka, predaj hnojív a kŕmnych zmesí.

Po príchode na farmu zootechnička Katka oboznámila žiakov so základnými informáciami o farme a ukázala im všetky jej zákutia - maštale s chovom hovädzieho dobytka, teľatník, dojáreň, priestor, kde ošetrovali paznechty dojniciam, silážne a senážne jamy s krmivom pre dobytok a poľnohospodársku techniku. Na konci putovania farmou žiaci ochutnali čerstvo nadojené mlieko priamo od dojníc ustajnených na farme, pretože mlieko má nezastupiteľnú úlohu vo výžive pre obsah poľnohospodárskych bielkovín a obsahuje tiež všetky nevyhnutné aminokyseliny.

Deň pokračoval prehliadkou trvalej výstavy v Múzeu kultúry karpatských Nemcov v Nitrianskom Pravne.

Ukončenie dňa žiaci zavŕšili ochutnávkou troch druhov syra, vyrábaného z kravského mlieka. Dodali tak svojmu telu časť živín v mlieku obsiahnutých.

Zodpovední ped.: Ing. M. Kollárová, Bc. I. Štubňová