PAPIEROVÝ PRÍBEH

Dňa 23.11.2016 sa žiaci odborného učiľišťa a praktickej školy zúčastnili posledného podujatia z cyklu Tvorivé výpravy do minulosti - papierový príbeh - o starej papierni a výrobe papiera. Úvodná časť formou prezentácie bola zameraná na históriu vzniku výroby papiera od zapisovania rytím na skalu, hlinené a voskové doštičky, písanie na papyrus a pergament. Prvý papier vznikol v Číne a jeho výroba sa rozšírila do Európy, kde sa dnes vyrába z bavlneného a ľanového plátna. V roku 1758 vznikla papiereň v Kamenci pod Vtáčnikom, ktorá fungovala sto rokov. Handrári zbierali staré textílie na výrobu papiera a vymieňali ich za iný tovar. Žiaci následne v rámci tvorivých dielní pripravili kašovitú hmotu, do ktorej pridali farby a bylinky a nalievali do rámčeka so sitom. Na záver tvorili vianočné pohľadnice z papiera ľubovoľnou technikou podľa vlastnej fantázie.

Zodpovedný ped.: Mgr. A. Šandriková