SVIATOČNÉ ČAROVANIE V HORNONITRIANSKOM MÚZEU

Dňa 9. decembra 2016 naše kroky opäť smerovali do budovy Hornonitrianskeho múzea v Prievidzi. Lektorovaná prednáška pod vedením Mgr. Vingárika nás preniesla do dôb dávno minulých. Putovaním v čase sme oživili dávne zvyky a povery typické najmä pre región hornej Nitry. Žiaci sa dozvedeli o tradíciách našich predkov, zaspomínali si na advent a Vianoce vo svojich rodinách. Spestrením bola dramatizácia chystania tradičného vianočného stola s použitím slamy, ľanového obrusa, žita a reťaze. Medzi dievčatami bol veľký záujem o hádzanie topánky - vydajachtivé sa dozvedeli, či sa do roka vydajú. V závere podujatia lektor rozdal dotazníky, ktoré si žiaci a pedagógovia odniesli domov, aby zistili, ktoré tradície sa dodržiavajú v ich rodinách. Zozbierané informácie budú poskytnuté múzeu pre ďalšie spracovanie. Ďakujeme a tešíme sa o rok.

Zodpovedný ped.: Mgr. K. Lišková