TVORIVÝ VALENTÍN

Ani tento rok sme nezabudli na Deň svätého Valentína, ktorý sme si pripomenuli s p. Šenitkovou v Hornonitrianskej knižnici. 14. februára sa na celom svete slávi sviatok zaľúbených. Tento deň je venovaný pamiatke svätého Valentína a má korene v starovekom Ríme.

Valentín bol mučeník žijúci za vlády cisára Klaudia II. Germanika. Cisár sa rozhodol zrušiť manželstvo, pretože podľa jeho názoru ženatí muži neboli dobrí bojovníci. Kňaz Valentín však i napriek zákazu milencov tajne sobášil, za čo ho cisár uvrhol do väzenia a nútil ho zriecť sa kresťanskej viery. Keď neuspel dal ho popraviť.

Jedna z legiend hovorí, že sv. Valentín sa vo väzení sám zaľúbil do žalárnikovej dcéry. Písal jej ľúbostné listy. Posledný odkaz, ktorý Valentín poslal dcére väzenského dozorcu pred svojou smrťou 14. februára 269, zakončil pozdravom: "od Tvojho Valentína." Neskôr nad Valentínovým hrobom za rímskymi hradbami kvitli ružové kvety mandľovníka.

V roku 469 pápež Gelasius ustanovil deň smrti sv. Valentína za pamätný deň na jeho počesť. Sv. Valentín sa tak stal patrónom zaľúbených.

Po týchto úvodných slovách žiaci i pedagógovia vpisovali do srdiečok svoje mená a vyjadrenia na tému lásky, ktoré potom náhodne pospájali a čítali, pričom vznikali veľmi pekné myšlienky.

Počas tvorivých dielní vyrábali valentínske pozdravy, ktorými obdaria svojich milovaných.

Zodpovední ped.: Mgr. K. Lišková, PaedDr. Ž. Balážová