ODBORNO-NÁUČNÁ EXKURZIA VYŠEHRADNÉ - NITRIANSKE PRAVNO

Dňa 3.10.2017 sa žiaci z praktickej školy a z učebných odborov stavebná a cukrárska výroba zúčastnili odborno–náučnej exkurzie zameranej na praktické ukážky výrobného postupu tehliarskych výrobkov – keramických kachlí. Ručnú výrobu mohli vidieť u keramikára Rastislava Haronika vo Vyšehradnom, kde si súčasne prezreli architektúru domu z roku 1873, ktorý je zapísaný v zozname národných kultúrnych pamiatok a mohli vidieť, ako žili ľudia na hornej Nitre kedysi. Priemyselnú výrobu spoznali vo firme Vekaterm v Nitrianskom Pravne, ktorá sa zaoberá výrobou moderných i tradičných keramických kachlíc, v nadväznosti na dlhoročnú tradíciu výroby keramiky v našom regióne. Na záver navštívili Múzeum karpatských Nemcov v Nitrianskom Pravne, kde si priblížili život nemeckej menšiny a zaujímavé historické stavebné prvky a materiály z tejto oblasti.

Zodpovedný ped.: Mgr. A. Šandriková