STRIDŽIE DNI

Advent, začiatok zimy, obdobie pred Vianocami. To všetko sa spája s novým začiatkom a v minulosti sa mu pripisoval veľký, priam magický význam. Ľudia totiž verili, že aký bude začiatok, taký bude aj koniec.

Na základe poverových predstáv o zvýšenej aktivite nepriaznivých síl v čase od Kataríny do Lucie sú dni pred zimným slnovratom v odbornej literatúre uvádzané ako stridžie dni. Hornonitrianske múzeum v Prievidzi do svojej programovej ponuky opätovne zaradilo rovnomenné podujatie venované oboznamovaniu najmladšej generácie so zvyklosťami a pranostikami, ktoré v modernej spoločnosti prežívajú už len vďaka obrazom vidieckeho života. Našich žiakov a pedagógov sprevádzal dňa 24.11.2017 podujatím Mgr. Ján Vingárik

Hlavnú časť aktivít tvorila obrazovo-textová prezentácia zvykov viažucich sa k jednotlivým stridžím dňom a dramatizácia niektorých z nich s aktívnou účasťou samotných žiakov.

Rôzne povery a úkony sa viazali na celé obdobie adventu, ale medzi najvýstižnejšie patrilo zopár špecifických dní, kedy vraj bosorky vystrájali najviac. Hovorilo sa im stridžie dni a tie boli na Katarínu (25.11.), Ondreja (30.11.), na Barboru (4.12.), Mikuláša (6.12.), Luciu (13.12.) a Tomáša (21.12.). Čo všetko sa počas nich robilo na ochranu sa účastníci dozvedeli na uvedenom veľmi poučnom dopoludní.

Zodpovední ped.: Mgr. K. Lišková, Mgr. A. Šandriková