NÁUČNO-POZNÁVACIA EXKURZIA BANSKÁ BYSTRICA

Dňa 16. októbra 2018 sa pre žiakov odborného učilišťa a praktickej školy uskutočnila náučno-poznávacia exkurzia. Navštívili sme významné kultúrne, administratívne a priemyselné centrum Slovenska – Banskú Bystricu. Prvou zastávkou bolo Múzeum SNP, v ktorom boli žiaci oboznámení so základnými informáciami o 2. svetovej vojne, vojne na Slovensku, o príčinách, priebehu a potlačení SNP. Cez námestie SNP a Lazovnú ulicu sme sa presunuli do sídla Štátnej vedeckej knižnice. Účastníkom exkurzie sa venovali viacerí lektori, ktorí vysvetlili význam a fungovanie knižnice, oboznámili žiakov s knižným fondom, hudobným átriom a jeho zbierkami. Žiakov mimoriadne zaujalo rozprávanie o bábkach a ich praktické predvedenie v bábkarskom salóne, niektoré bábky si mohli aj vyskúšať. Žiaci si zahrali aj na netradičných hudobných nástrojoch. Záverečným bodom programu exkurzie bola návšteva rodného domu spisovateľa J. G. Tajovského v Tajove, kde sme videli zbierku pôvodných predmetov, písomností a vybavenia domu. Žiaci sa dozvedeli množstvo zaujímavostí nielen o živote J. G. Tajovského, ale aj Jozefa Murgaša, priekopníka v oblasti bezdrôtovej telekomunikácie, ktorý tu takisto žil. Exkurzia bola veľmi zaujímavá a poučná.

Zodpovední ped.: RNDr. A. Maňková, Mgr. K. Lišková