GEOLÓGIA V HNM

Dňa 22.10.2018 sa žiaci z učebných odborov stavebná, poľnohospodárska a cukrárska výroba zúčastnili tretej aktivity zo školského projektu Tradičný stavebný materiál v modernom svete – prednášky a praktickej činnosti na tému stavebný kameň: Geológia v Hornonitrianskom múzeu v Prievidzi. V úvodnej časti ich lektorka podujatia Ing. Katarína Keratová formou prezentácie oboznámila s geologickou mapou regiónu hornej Nitry, žiaci sa dozvedeli o vzniku hornín a nerastov, o ťažbe a využití v praxi v odboroch stavebná a poľnohospodárska výroba. Upozornila ich na zaujímavé geologické lokality a chránené územia ako Sivý a Biely Kameň, pohorie Vtáčnik v rámci zvyšovania fyzickej kondície. V záverečnej časti žiaci určovali nerasty podľa farby, priehľadnosti, určovali tvrdosť rýpaním a obsah vápenca roztokom kyseliny chlorovodíkovej. Pozorovali kamennú soľ pod mikroskopom.

Zodpovedný ped.: Mgr. A. Šandriková