DEŇ EURÓPY

Dňa 6.5.2019 sa V Odbornom učilišti a v Praktickej škole na Nábr. J. Kalinčiaka 4 v Prievidzi uskutočnila realizácia krátkodobého projektu školy – Deň Európy.

Počas školského roku diskutovali žiaci so svojimi učiteľmi o pojmoch – 2. svetová vojna, antisemitizmus, kapitulácia fašizmu, oslobodenie Európy. 6. 5. 2019 si za pomoci svojich pedagógov, pozvanej spisovateľky Vandy Rozenbergovej rozšírili vedomosti o geografii, histórii, jazykoch a kultúre európskych krajín. Dozvedeli sa zaujímavé webové stránky zamerané na voľby do Európskeho parlamentu, o fungovaní Európskej únie. Všetci prítomní žiaci v škole sa zúčastnili ochutnávky jedál pripomínajúcich krajiny:

Slovenská republika – pečené buchty,

Česká republika – moravské koláče,

Maďarská republika – palacinky,

Rakúsko – trhanec ,

Taliansko – pizza,

Poľsko – kanapky.

Francúzsko – croissant.

Jedlá pripravili žiaci učebného odboru cukrárska výroba pod vedením majsterky odbornej výchovy Bc. Sylvie Ďurišovej. Žiaci sa zaujímali o možnostiach cestovania po Európe, hľadali na mape Európy hlavné mestá krajín začlenených do Európskej únie.

Zodpovední ped.: RNDr. Adriana Maňková, Bc. Sylvia Ďurišová