TAJOMSTVO FILIGRÁNU

Filigrán patrí medzi najstaršie zlatnícke techniky. Ide o zložitú techniku, pri ktorej majster skrúca jemné strieborné vlákna a ukladá ich do obrazcov pripomínajúcich čipku. Rozkvet tohto druhu šperku nastal najmä v 18. a 19. storočí, keď sa stal neoddeliteľným prvkom meštianskych odevov v podobe strieborných reťazí, spôn, nášiviek, ozdôb do vlasov a ďalších výrobkov. Keďže v tomto období boli výrobcami týchto ozdôb gombikári, najrozšírenejším produktom boli gombíky.

Masívne strieborné gombíky charakterizovali mestský odev v Nitrianskom Pravne a najmä v Prievidzi, kde v 18. storočí vznikol gombársky cech a jeho filigránske výrobky sa stali populárnymi a vyhľadávanými v širokom okolí. Prievidzskí gombičkári patrili medzi vychýrených majstrov a ich cech sa zaradil medzi najvýznamnejšie. Výstava Tajomstvo filigránu, ktorej sa žiaci zúčastnili dňa 29. 5. 2019 prezentovala približne 300 kusov vystavených strieborných šperkov a gombíkov, ktoré vlastní múzeum. Žiaci mohli obdivovať nielen šperky, gombíky, ale aj historické odevy bohatých mešťanov. Dňa 31. 5. 2019 sa zúčastnili tvorivej dielne pod vedením lektorky Sylvie Vadovičovej a vyskúšali si tradičnú ruskú ľudovú techniku – jutový filigrán. Zo samotnej práce a vzniknutých výrobkov mali veľkú radosť.

Zodpovední ped.: Mgr. K. Lišková, Mgr. A. Šandriková