SVETOVÝ DEŇ VODY A DEŇ ZEME

Počas súčasnej mimoriadnej situácie prebieha výučba žiakov prostredníctvom školského projektu Vzdelávanie na diaľku. Pri diskusiách so svojimi pedagógmi si 22. marca 2020 a 22. apríla 2020 pripomenuli žiaci tohtoročný Svetový deň vody a Deň Zeme. Mnohí žiaci si všímajú životné prostredie a okolie svojich domovov počas vychádzok do prírody.

Vyzvali a motivovali sme ich preto k zlepšeniu svojho životného prostredia - za úlohu mali pozbierať odpadky okolo svojho domu, zasadiť rastlinu do črepníka alebo záhradky, vyhrabať trávnik vo svojom okolí. Žiaci sa zamýšľali nad možnosťami ochrany zdravia okolitej prírody a šetrením prírodných zdrojov. Niektorí svoje aktivity zdokumentovali prostredníctvom fotografií, vyjadrovali sa formou kresieb a jednoduchých úvah. So svojimi pedagógmi komunikovali online.

Životné prostredie (K. Palušáková , I. C)

Naša Zem je jediný priestor, ktorý máme, a preto je veľmi dôležité, aby sme ho neničili našou sebeckosťou. Vyrubujeme lesy, ničíme živočíchy, vypúšťame odpad do riek a potokov...

Svojím nezodpovedným konaním ničíme vodu, pôdu, vzduch, rastliny i živočíchov. Preto je tak veľmi dôležité, čo v našom živote naozaj máme robiť, a ako sa máme správať. Nehádžme odpadky na zem, pretože patria do koša, nerúbme lesy, pretože produkujú kyslík, a hlavne neznečisťujme si vodu, ktorá pre niektoré krajiny nie je samozrejmosťou.

Myslím si, že je potrebné bojovať za čistejší a zdravší život, za Zem, ktorá tu nie je len pre nás, ale aj pre ďalšie generácie.

Preto treba sadiť stromy a kvety, separovať odpad, neznečisťovať vodné toky, nevytvárať divoké skládky, nepáliť plasty.

Naučili sme sa plávať vo vode, lietať vzduchom ako vtáci, no máme najdôležitejšiu úlohu - na Zemi žiť ako ľudia ! Pretože my nemôžeme existovať bez prírody, ale príroda bez nás áno.

Zodpovedný ped.: Ing. M. Kollárová