MÚZEUM TRADIČNÝCH REMESIEL BENCOVJE GRUNT - BOJNICE

Dňa 9. septembra 2020 žiaci učebných odborov obchodná prevádzka a cukrárska výroba s pedagógmi navštívili svet, ktorý už na mnohých miestach dávno skončil a navždy zanikol. Starou drevenou bránou vstúpili na Bencovje grunt, do príbytku, história ktorého siaha do stredoveku. Domček je ukrytý v bočnej Hviezdoslavovej ulici č. 34 (pôvodne Pivárskej), v historickom Starom meste vnútri stredovekých hradieb, na skok od hlavného Hurbanovho námestia a romantického Bojnického zámku. Bencovje grunt patril rodine Štefana Bencu, ako uvádzajú zápisy v matričných knihách z čias monarchie Rakúsko-Uhorska. Dom je dnes jednou z úplne posledných, ešte pôvodných tradičných stavieb, zachovaných v uličkách starých Bojníc. Jeho história je staršia viac než 400 rokov. Niekoľko posledných desaťročí v ňom nikto nebýval a tak pomaly chátral. Po kompletnej rekonštrukcii, ktorá trvala 3 roky, v lete 2020 boli otvorené dvere Bencovje gruntu, aby návštevníci mohli zdieľať nevšednú atmosféru ukrytú za stáročnými stenami tohto výnimočného a tak malebného miesta. Sú tu zachované a prezentované tradičné ľudové výrobky, v minulosti bežne používané predmety v domácnosti – vyrobené z hliny, dreva, kovu, prútia, ľanu, ktoré odzrkadľujú zručnosť a zmysel pre krásu starých remeselných majstrov. Súčasťou domu Bencovje grunt je aj pôvodná vyše 400-ročná tufová pivnica.

Zodpovedný ped.: E. Pružincová