MAREC - MESIAC KNIHY

Marec sa už odpradávna spája nielen s príchodom jari, obdobím, kedy sa príroda prebúdza k životu, ale aj s knihou, neutíchajúcim zdrojom vedomostí, informácií a relaxu.Kniha patrí medzi neodmysliteľných spoločníkov mladých či starších.

Tento rok sme si pripomenuli Marec – mesiac knihy netradične, individuálne v každej triede počas hodín slovenského jazyka a literatúry. Žiakom bola priblížená história vzniku a rozmnožovania kníh ako aj samotný proces, ktorým musí kniha prejsť skôr ako sa dostane do rúk čitateľa. Pripomenuli sme si významných slovenských spisovateľov, nezabudli sme ani na predstaviteľov z nášho regiónu.

Žiaci vypĺňali anketu, ktorá obsahovala 7 otázok. Anketa zisťovala odpovede na otázky, či žiaci čítajú radi, pravidelne si kupujú knihy, navštevujú knižnice, aký je význam čítania, aká je ich obľúbená kniha, či uprednostňujú čítanie kníh alebo pozeranie filmov, aké majú vzory v rodine.Z ankety vyplynulo, že žiaci čítajú radi, knižnicu navštevujú iba niektorí z nich a každý má svoju obľúbenú knihu. Vedeli odpovedať na otázku, prečo je prospešné pravidelné čítanie. Takmer všetci uviedli, že v ich rodine číta aspoň jeden člen.

Žiaci si na vyučovanie priniesli svoju obľúbenú knihu. Väčšinou to boli dievčenské romány, encyklopédie, cestopisy a detektívky. Spolužiakom priblížili odkiaľ knihu majú, o čom je, prečo je ich obľúbená a čítali si krátke úryvky. Zo strany vyučujúcej bola žiakom odporučená vhodná literatúra na čítanie, do pozornosti im dala možnosť vypožičať si knihy v Hornonitrianskej knižnici cez výdajné okienko – Knižienko.

Cieľom bolo žiakov viesť k radosti z čítania, pôsobením literatúry rozvíjať myslenie a estetické cítenie, zlepšovať komunikačné zručnosti žiakov, viesť ich ku kladnému vzťahu k materinskému jazyku a knihám.

Zodpovedný ped.: Mgr. K. Lišková