KRÁSA NEVÍDANÁ

Dňa 28.5.2021 navštívili žiaci I. K a I. P v Hornonitrianskom múzeu v Prievidzi výstavu pod názvom Krása nevídaná. Výstava je sprístupnená v rámci podujatí celoeurópskeho projektu Noc múzeí 2021. Žiaci mali príležitosť pozrieť si kolekciu 127 čepcov zlatom a striebrom vyšívaných, ktoré nosili na sviatočné príležitosti vydaté ženy v meste Prievidza a od ktorých túto odevnú súčasť prevzali aj manželky bohatých remeselníckych majstrov v mestečku Nitrianske Pravno, kde v nárečí karpatských Nemcov dostala pomenovanie "koke".

Dozvedeli sa, že v minulosti sa podľa tejto pokrývky hlavy dalo určiť odkiaľ žena pochádza a či je vydatá, zaujal ich postup výroby čepcov.

Lektorka ich previedla aj prírodovednou časťou múzea, prehliadka bola doplnená krátkym výkladom a rôznymi zaujímavosťami viažucimi sa k vystaveným exponátom

Zodpovední ped.: Mgr. A. Šandriková, Mgr. K. Lišková