21. FEBRUÁR - MEDZINÁRODNÝ DEŇ MATERINSKÉHO JAZYKA

"Nadovšetko miluj rodný jazyk, svoju reč. Je zamat a je meč. Nevhodný dotyk nech ju nepokazí."

Slovami básnika Miroslava Válka začínali v tento deň hodiny slovenského jazyka a literatúry.

Cieľom Medzinárodného dňa materinského jazyka, ktorým je už devätnásť rokov 21. február, je pripomenutie, poznávanie a zvyšovanie úrovne ovládania materinských jazykov na celom svete. Tento deň bol vhodnou príležitosťou na realizáciu viacerých aktivít. Žiaci si počas hodín pripomenuli, že zásluhou Cyrila a Metoda, Antona Bernoláka, Ľudovíta Štúra a ďalších má slovenský jazyk kodifikovanú podobu a denne ho používame ako štátny jazyk. Prostredníctvom prezentácií a zvukovej nahrávky boli žiaci oboznámení s históriou, vývinom a dôležitosťou jazyka pre národ, s potrebou si materinský jazyk chrániť a vážiť. Žiaci čítali a určovali rôzne nárečia, rozprávali sa o knihách, ktoré prečítali a odporúčali by ich na prečítanie iným spolužiakom, diskutovali o dojmoch z literárnej exkurzie v Uhrovci, pokúšali sa odpovedať na otázky prečo majú radi Slovensko a slovenčinu.

Nadobudnuté vedomosti si overili v krátkom teste, v závere pripravili nástenku, ktorá im bude pripomínať tento deň.

Zodpovedný ped.: Mgr. K. Lišková