SLOVENČINA TROCHU INAK

Dňa 30.3.2022 žiaci odborného učilišťa a praktickej školy absolvovali dve hodiny slovenského jazyka a literatúry v Hornonitrianskej knižnici v Prievidzi. Aktivity viedla knihovníčka Mgr. Dominika Bullová. Žiakom prostredníctvom interaktívnej prezentácie priblížila život v knižnici, cestu kníh, periodík, regionálnych a zvukových dokumentov ku svojim čitateľom a poslucháčom. Účastníkov zaujala kuchárska kniha písaná v Braillovom písme, Etymologický slovník – najväčšia kniha v knižnici a Sládkovičova Marína, ktorá je najmenšou knihou ich knižničného fondu. Pri tejto príležitosti si pripomenuli výročie narodenia tohto významného štúrovského básnika. Inšpiratívne bolo zamyslenie sa nad otázkou, či je ekologickejšie čítanie kníh v papierovej podobe alebo e- kníh, mnohí žiaci boli prekvapení, že sú to práve klasické knihy, ktoré šetria životné prostredie v porovnaní s elektronikou. V krátkej video ukážke žiaci videli prihlášku čitateľa, registráciu čitateľského preukazu, jednotlivé oddelenia knižnice. Spoločne riešili otázku, čo sa deje s knihami, keď doslúžia v knižnici, dozvedeli sa, že okrem zberu papiera, darovania kníh sa knihy môžu využiť na rôzne tvorivé aktivity. V rámci tvorivých dielní žiaci vytvárali svoje vlastné knihy, využili na to staré obaly z kníh, vytrhnuté stránky, farebné papiere, ilustrovali, vymýšľali knihám nové názvy. Z hotových výrobkov si pripravili v triede výstavku.

Zodpovední ped.: Mgr. K. Lišková, PaedDr. Ž. Balážová