ODBORNÁ EXKURZIA ČLOVEK A ŽIVOTNÉ PROSTREDIE

28. septembra 2022 sa žiaci učebného odboru poľnohospodárska a stavebná výroba zúčastnili odbornej exkurzie na tému Človek a životné prostredie. Navštívili múzeum praveku v Bojniciach, Prepoštskú jaskyňu.

Osvojili si históriu osídlenia územia jaskyne na hornej Nitre a vývoj ľudského rodu na Zemi až dodnes. Získali informácie o období a spôsobe života neandertálcov, love zvierat, zbere rastlín, ich využitie a jedálny lístok.

Taktiež sa oboznámili s činnosťou termálnych prameňov, ktorých minerály sa ukladali a vytvárali travertínovú kopu, ako vhodný stavebný materiál pre obydlia, úlomkovité horniny, íly, pieskovce, dolomity. Uvideli a spoznali početnú regionálnu zeleň, vyskytujúcu sa v tejto lokalite - borovica, buk, brest, dub, úpravu životného prostredia, návrat života prírody v plnej sile (netopiere, divé kačky, žaby, jašterice).

V závere exkurzie si vyskúšali svoju zdatnosť v skoku do diaľky z miesta a hod na terč.

Zodpovedný ped.: Ing. M. Kollárová