29.11.2022 INTERAKTÍVNY VZDELÁVACÍ PROGRAM - AKO BOLO NA VIANOCE

Dňa 29.11.2022 sa žiaci OU a PŠ zúčastnili interaktívneho vzdelávacieho programu pod názvom Ako bolo na Vianoce v Múzeu slovenskej dediny v Martine.

Žiaci si v prvej časti pozreli expozíciu, ktorá podáva obraz tradičného ľudového staviteľstva, bývania a spôsobu života obyvateľov oblastí severozápadného Slovenska (Orava, Liptov, Kysuce) v období druhej polovice 19. storočia a začiatok 20. storočia.

Druhá časť bola orientovaná na zvyky a tradície od 25.11. (Katarína) až do 31.12. (Silvester). Pracovníčky múzea vysvetlili, čo znamenajú stridžie dni, pripomenuli históriu Mikuláša, ale aj vianočné zvyky z rôznych kútov Slovenska. Žiaci mali možnosť odliať si vosk cez dierku starodávneho kľúča a zistiť povolanie budúceho ženícha/nevesty podľa vytvoreného obrazca. Dievčatá sa prezliekli za Lucie a ometali negatívnu energiu.

Týmto názorným spôsobom mali žiaci možnosť prežiť predvianočný čas tak, ako ho prežívali v minulosti naši predkovia.

Zodpovedný ped.: Bc. I. Bugárová