3.4.2023 ZDOBENIE KRASLÍC POD VEDENÍM ĽUDOVÝCH UMELKÝŇ V HNM

Kraslice patria neodmysliteľne k symbolom Veľkej noci. Ich zdobenie má starú a bohatú tradíciu. Aj žiaci OU a PŠ sa zúčastnili dňa 3.4.2023 edukačno-tvorivého podujatia. Žiaci pod vedením dvoch ľudových umelkýň (Ľ. Bátorová, J. Slosiarová) prenikli do tajov rôznych techník zdobenia.

Prvú časť podujatia tvorila prezentácia odprezentovaná lektorkou Janou Slosiarovou, ktorá zahŕňala fotografie od najstaršieho farbenia cibuľovými šupkami cez oblepovanie slamou či bavlnkami, batikovanie, leptanie, gravírovanie, paličkovanie až po techniku sitiny či voskovanie. Tiež sa dozvedeli, aké sú najdrahšie veľkonočné vajíčka na svete.

V druhej časti podujatia si účastníci osvojili tradičnú techniku voskovania a mohli si zakúpiť originálnu kraslicu z dielne umelkýň.

Zodpovedný ped.: Mgr. K. Lišková