5.5.2023 SKLÁRSKY SKANZEN A MÚZEUM PLÁTNA, TKÁČSTVA A VÝŠIVKY VO VALASKEJ BELEJ

Dňa 5. 5. 2023 žiaci Spojenej školy v Prievidzi navštívili unikátny SKLÁRSKY SKANZEN s dielňou v obci Valaská Belá. Cieľom tejto exkurzie bolo poskytnúť informácie žiakom o tom, z čoho sklo vzniká, ako sa taví, aké pomôcky a nástroje sa používajú na tvarovanie skla. Žiaci sa oboznámili aj s tradičnou ručnou výrobou skla a originálnu sklárskou pecou so sklovinou rozžeravenou na 1150°C. Pracovník dielne pán Peter Dolinaj predviedol zúčastneným, ako sa sklo tvaruje a fúka na sklárskej píšťale, ako sa prifarbuje a zdobí. Fúkanie a tvarovanie skla si niektorí žiaci vyskúšali. Okrem samotného procesu výroby skla obdivovali žiaci aj konečné výtvory – umelecké sklárske výrobky, ktoré skanzen vystavuje i predáva.

Po návšteve skanzenu sa žiaci a pedagógovia presunuli do DIELNE a MÚZEA TKÁČSTVA s dlhoročnou tradíciou. V dielni boli vystavené ručne vyrábané bábiky rôznych veľkostí, pestrofarebné koberce, obrusy, dečky, prestierania s ľudovými motívmi. Z tradičných materiálov (modrotlač, čipka, stužky a gombíky) sa tu vyrábajú rôzne suveníry v tvare zvieratiek, srdiečok či kvetov. Pozorovanie samotnej výroby bolo veľmi zaujímavé. Žiakom bolo umožnené vyskúšať si tkanie plátna a kobercov na tradičných krosnách.

Zodpovedný ped.: Bc. I. Bugárová