4.4.2024, 15.4.2024 ĽUDSKÉ PRÁVA (HOLOKAUST, RASIZMUS, ANTISEMITIZMUS)

Výchovno-vzdelávacia aktivita s problematikou porušovania ľudských práv sa konala v Hornonitrianskej knižnici na Košovskej ceste v spolupráci s historikom PhDr. Vingárikom z RKC pri príležitosti oslobodenia Prievidze spod okupácie nacistickým Nemeckom 4.4.1945. Pani Grochová z HNK formou prezentácie priblížila žiakom históriu regiónu z čias druhej svetovej vojny. Zamerala sa na život židovských rodín, ktoré sa zaslúžili o hospodársky rozvoj Prievidze a počas okupácie boli prevezené do zberných, pracovných a nakoniec vyhladzovacích táborov. Žiaci sa dozvedeli, že HNK sídli vo vile bratov Heumannovcov, ktorí boli majiteľmi potravinárskej firmy Carpathia. Vilu počas okupácie zabralo gestapo. Pivnice budovy slúžili ako väzenie pre nepohodlných obyvateľov Prievidze a okolia. Heumannovcom bolo odobraté vedenie Carpathie, získali však prezidentskú výnimku a neboli deportovaní do tábora. PhDr. Vingárik dopĺňal prezentáciu odbornými poznatkami, vysvetlil žiakom pojmy gestapo, holokaust, rasizmus, antisemitizmus prostredníctvom reálnych príbehov a osudov židovského obyvateľstva v regióne a odporučil navštíviť židovský cintorín v meste, kde sa nachádza hrobka známej židovskej rodiny.

Zodpovedný ped.: Mgr. E. Ondrejovičová